PYEONGCHANG 2018 – The calendar of the Korean Winter Olympics Where to ski

The 2018 Winter Olympics started in Pyeongchang, South Korea. The countdown has begun.

The protagonist at the opening ceremony was the blue flag-bearer Arianna Fontana of the short track: “With this flag in my hand I’m not afraid of anything”, the “hot” comment of our bishop. “It was exciting, a lot. I had a little fear before entering because there was an absurd wind. Before entering I shouted to the guys if they were loaded and they answered with a big shout. We are all beautiful ready for this great adventure. Tomorrow I’m on track for the first races and I’ll give my best “.

PYEONGCHANG 2018 WINTER OLYMPIC CALENDAR

Thursday 8 February

1: 00-03: 15: Curling: Double Mixed – 1st Session
12: 00-14: 15: Curling: Double Mixed – 2nd Session
Alpine Skiing: Free Downhill Male Tests
13: 30-14: 35: Ski Jumping: NH Men Qualification

Friday 9 February

00: 30-02: 45: Curling: Double Mixed – 3rd Session
Alpine Skiing: Downhill Men’s Downhill Tests02: 00-05: 25: Figure Skating: Team Event – Men’s Short Program
02: 00-05: 25: Figure Skating: Team Event – Short Program Artistic Couples
02:00: Freestyle: Moguls – Women’s Qualification
03:45: Freestyle: Moguls – Men’s Qualification
12:00: Opening Ceremony

Saturday 10 February

Alpine Skiing: Free Downhill Male Tests
02:00: Snowboard: Men’s Slopestyle Qualifiers
08:15: Cross-country skiing: Skiathlon (7,5km TC + 7,5km TL) Female
08: 30-11: 00: Hockey: Gironi Femminili
11: 00-13: 50: Short Track: Men’s 1500m
11: 00-13: 50: Short Track: Women’s 500m qualifiers
11: 00-13: 50: Short Track: Qualifying Women Relay
11.10 am: Sledging: 1st Men’s Descent
11.10 am: Sledging: 2nd Men’s Descent
12: 00-13: 55: Skating Speed: 3000m Women
12: 00-14: 15: Curling: Double Mixed – 6th Session
12:15: Biathlon: Sprint (7.5km) Female
13: 00-15: 30: Hockey: Female Gironi
13:35: Ski Jumping: NH Male

Sunday 11 February

01: 00-03: 15: Curling: Double Mixed – 7th Session
02: 00-03: 40: Snowboard: Male Slopestyle
02: 00-06: 35: Figure Skating: Team Event – Short Dance Program
02: 00-06: 35: Figure Skating: Team Event – Women’s Short Program
02: 00-06: 35: Figure Skating: Team Event – Free Skating Artistic Couples
03: 00-05: 10: Alpine Skiing: Men’s Downhill
05: 45-07: 30: Snowboard: Women’s Slopestyle Qualifiers
07: 15-09: 05: Cross-country skiing: Skiathlon (15km TC + 15km TL) Male
08: 00-10: 40: Skating Speed: Male 5000m
08: 30-11: 00: Hockey: Gironi Femminili
10: 50-14: 45: Sledging: 3rd Men’s Descent
10: 50-14: 45: Sledging: 4th Men’s Descent
11: 30-12: 00: Freestyle: Moguls – 1st Female Final Phase
12: 00-14: 15: Curling: Double Mixed – Tie Breaker
12: 15-13: 40: Biathlon: Sprint (10km) Men
13: 00-14: 40: Freestyle: Moguls – 2nd Women’s Final Round
13: 00-14: 40: Freestyle: Moguls – 3rd Women’s Final Round
13: 00-15: 30: Hockey: Female Gironi

Monday 12 February

01: 00-03: 15: Curling: Double Mixed – 1st Semifinal
02: 00-03: 40: Snowboard: Female Slopestyle
02: 00-04: 00: Alpine Skiing: 1st Manche – Female Giant Slalom
02: 00-05: 10: Figure Skating: Team Event – Female Free Skating
02: 00-05: 10: Figure Skating: Team Event – Male Free Skating
02: 00-05: 10: Figure Skating: Team Event – Free Skating Dance
05: 30-07: 00: Snowboard: Women’s Halfpipe Qualifiers
05: 30-07: 10: Alpine Skiing: 2nd Manche – Female Giant Slalom
08: 30-11: 00: Hockey: Gironi Femminili
11: 10-12: 00: Biathlon: Pursuit (10km) Female
11: 30-12: 00: Freestyle: Moguls – 1st Male Final Stage
11: 50-14: 45: Sledging: 1st Female Descent
11: 50-14: 45: Sledging: 2nd Female Descent
12: 00-14: 15: Curling: Double Mixed – 2nd Semi-final
13: 00-13: 50: Biathlon: Pursuit (12.5km) Men
13: 00-14: 40: Freestyle: Moguls – 2nd Final Male Stage
13: 00-14: 50: Freestyle: Moguls – 3rd Male Final Stage
13: 00-15: 30: Hockey: Female Gironi
13: 30-15: 15: Skating Speed: 1500m Female
13: 50-15: 25: Ski Jumping: NH Female

Tuesday, February 13th
01: 00-03: 15: Curling: Double Mixed – Bronze Final
03: 00-04: 30: Snowboard: Female Halfpipe
03: 00-04: 30: Alpine Skiing: Combined Alpine Alpina – Downhill Free
06: 00-07: 50: Snowboard: Halfpipe Men Qualifiers
06: 30-07: 40: Alpine Skiing: Combined Alpine Alpina – Slalom
08: 30-11: 00: Hockey: Gironi Femminili
09: 30-10: 45: Cross-Country Skiing: Qualifying Sprint TC Female
09: 30-10: 45: Cross-Country Skiing: Sprint TC Men Qualification
11: 00-13: 30: Short Track: Women’s 500m
11: 00-13: 30: Short Track: Men’s 1000m Qualifiers
11: 00-13: 30: Short Track: Men’s Relay Qualification
11: 30-14: 45: Sledging: 3rd Female Descent
11: 30-14: 45: Sledging: 4th Female Descent
12: 00-13: 50: Skating Speed: 1500m Male
12: 00-13: 50: Cross-Country Skiing: Sprint TC Female
12: 00-13: 50: Cross-Country Skiing: Sprint TC Masculine
12: 00-14: 15: Curling: Double Mixed – Final
13: 00-15: 30: Hockey: Female Gironi

Wednesday, February 14th

01: 00-04: 00: Curling: Female Round Robin
02: 00-03: 15: Alpine Skiing: Women’s Slalom – 1st round
02: 00-05: 25: Figure Skating: Artistic Couples – Short Program
02: 30-04: 00: Snowboard: Halfpipe Male
04: 00-06: 30: Hockey: Gironi Femminili
05: 30-06: 40: Alpine Skiing: Women’s Slalom – 2nd round
06: 00-09: 00: Curling: Male Round Robin
07: 00-07: 50: Nordic Combined: NH jump
08: 30-11: 00: Hockey: Gironi Femminili
09: 45-10: 30: Nordic Combined: 10km gundersen
11: 00-12: 45: Skating Speed: 1000m Women
12: 00-15: 00: Curling: Female Round Robin
12: 05-14: 00: Biathlon: Individual (15km) Female
12: 20-14: 45: Sledging: 1st Downhill Double
12: 20-14: 45: Sledging: 2nd Downhill Double
13: 00-15: 30: Hockey: Male Gironi

Thursday 15 February

01: 00-04: 00: Curling: Male Round Robin
02: 00-03: 15: Snowboard: Cross – Men’s Qualifications
02: 00-03: 50: Skeleton: 1st Men’s Descent
02: 00-03: 50: Skeleton: 2nd Men’s Descent
02: 00-05: 15: Figure Skating: Artistic Couples – Free Skating
03: 00-05: 10: Alpine Skiing: Men’s Super G
04: 00-06: 30: Hockey: Gironi Femminili
04: 00-06: 30: Hockey: Men’s Groups
04: 30-05: 50: Snowboard: Cross – Men’s Final Round
06: 00-09: 00: Curling: Female Round Robin
07: 30-09: 10: Cross Country Skiing: 10km TL Female
08: 30-11: 00: Hockey: Gironi Femminili
08: 30-11: 00: Hockey: Men’s Gironi
12: 00-13: 15: Freestyle: Women’s Aerials Qualifications
12: 00-14: 00: Biathlon: Individual (20km) Men
12: 00-14: 10: Skating Speed: 10000m Male
12: 00-15: 00: Curling: Male Round Robin
13: 00-15: 30: Hockey: Female Gironi
13: 00-15: 30: Hockey: Male Gironi
13: 30-14: 45: Sledding: Team-Event
Friday 16 February

01: 00-04: 00: Curling: Female Round Robin
01: 30-03: 35: Skeleton: 3rd Men’s Descent
01: 30-03: 35: Skeleton: 4th Men’s Descent
02: 00-03: 00: Snowboarding: Cross – Women’s Qualifications
02: 00-06: 30: Figure Skating: Male – Short Program
04: 00-06: 30: Hockey: Men’s Groups
04: 15-05: 00: Snowboarding: Cross – Women’s Final Round
06: 00-09: 00: Curling: Male Round Robin
07: 00-08: 45: Cross Country Skiing: 15km TL Men
08: 30-11: 00: Hockey: Men’s Gironi
12: 00-13: 10: Freestyle: Female Aerials
12: 00-13: 35: Skating Speed: 5000m Female
12: 00-15: 00: Curling: Female Round Robin
12: 20-14: 45: Skeleton: 1st Female Descent
12: 20-14: 45: Skeleton: 2nd Female Descent
13: 00-15: 30: Hockey: Male Gironi
13: 30-14: 35: Ski Jumping: LH Men Qualifications

Saturday 17 February

01: 00-04: 00: Curling: Male Round Robin
01: 30-02: 55: Freestyle: Women’s Slopestyle Qualifiers
02: 00-06: 25: Figure Skating: Men – Free Skating
03: 00-05: 10: Alpine Skiing: Super G Female
04: 00-06: 30: Hockey: Men’s Groups
04: 00-06: 30: Hockey: Quarter-finals for women
04: 30-05: 45: Freestyle: Female Slopestyle
06: 00-09: 00: Curling: Female Round Robin
08: 30-11: 00: Hockey: Men’s Gironi
08: 30-11: 00: Hockey: Quarter-finals for women
11: 00-12: 10: Cross-Country Skiing: 4x5km TC + TL Female
11: 00-13: 55: Short Track: 1500m Women
11: 00-13: 55: Short Track: Men’s 1000m
12: 00-13: 15: Freestyle: Aerials Male Qualifiers
12: 00-15: 00: Curling: Male Round Robin
12: 15-13: 10: Biathlon: Mass Start (12.5km) Women
12: 20-14: 45: Skeleton: 3rd Female Descent
12: 20-14: 45: Skeleton: 4th Female Descent
13: 00-15: 30: Hockey: Male Gironi
13: 30-14: 45: Ski Jumping: LH Male

Sunday 18 February

01: 00-04: 00: Curling: Female Round Robin
02: 00-03: 45: Freestyle: Men’s Slopestyle Qualifiers
02: 00-04: 00: Alpine Skiing: 1st round – Male Giant Slalom
04: 00-06: 30: Hockey: Men’s Groups
04: 00-06: 30: Hockey: Women’s Placements
05: 15-06: 35: Freestyle: Male Slopestyle
05: 30-07: 10: Alpine Skiing: 2nd round – Male Giant Slalom
06: 00-09: 00: Curling: Male Round Robin
07: 15-09: 05: Cross-Country Skiing: 4x10km TC + TL Male
08: 30-11: 00: Hockey: Men’s Gironi
08: 30-11: 00: Hockey: Women’s Placements
12: 00-13: 25: Freestyle: Male Aerials
12: 00-14: 00: Skating Speed: Qualifying – Men’s Team Pursuit
12: 00-14: 00: Skating Speed: Women’s 500m
12: 05-14: 45: Bob: 1st descent – Bob to 2 Male
12: 05-14: 45: Bob: 2nd Descent – Bob to 2 Male
12: 15-13: 15: Biathlon: Mass Start (15km) Men
12: 00-15: 00: Curling: Female Round Robin
13: 00-15: 30: Hockey: Male Gironi

Monday 19th February

01: 00-04: 00: Curling: Male Round Robin
01: 30-04: 30: Snowboard: Female Big Air Qualifiers
02: 00-03: 15: Freestyle: Women’s Halfpipe Qualifiers
02: 00-05: 45: Figure Skating: Dance – Short Dance
06: 00-09: 00: Curling: Female Round Robin
08: 30-11: 00: Hockey: Women’s Semifinal
12: 00-14: 00: Skating Speed: Qualifying – Women’s Team Pursuit
12: 00-14: 00: Skating Speed: Men’s 500m
12: 00-15: 00: Curling: Male Round Robin
12: 15-14: 45: Bob: 3rd Descent – Bob to 2 Male
12: 15-14: 45: Bob: 4th Descent – Bob to 2 Male
13: 00-15: 30: Hockey: Women’s Semifinal
13: 30-15: 20: Ski Jumping: Team Race LH
Tuesday 20 February

01: 00-04: 00: Curling: Female Round Robin
02: 00-05: 35: Figure Skating: Dance – Free Dance
02: 30-03: 40: Freestyle: Female Halfpipe
04: 00-06: 30: Hockey: Men’s Qualification Playoff
05: 00-06: 40: Freestyle: Halfpipe Men Qualifiers
06: 00-09: 00: Curling: Male Round Robin
08: 30-11: 00: Hockey: Men’s Qualification Playoffs
11: 00-11: 50: Nordic Combined: LH jump
11: 00-13: 00: Short Track: 1000m Women’s Qualifications
11: 00-13: 00: Short Track: Men’s 500m Qualification
11: 00-13: 00: Short Track: Female Relay
12: 00-15: 00: Curling: Female Round Robin
12: 15-13: 45: Biathlon: Mixed relay (2x6km F + 2 × 7.5km M)
12: 50-14: 45: Bob: 1st Descent – Bob to 2 Female
12: 50-14: 45: Bob: 2nd Descent – Bob to 2 Female
13: 00-15: 30: Hockey: Men Qualification Playoffs
13: 00-15: 30: Hockey: Men Qualification Playoffs
13: 45-14: 30: Nordic Combined: 10km gundersen

Wednesday, February 21st

01: 00-04: 00: Curling: Male Round Robin
01: 30-04: 00: Snowboarding: Big Air Men Qualifiers
02: 00-06: 30: Figure Skating: Female – Short Program
03: 00-04: 15: Freestyle: Men’s Cross Ski Qualification
03: 00-05: 10: Alpine Skiing: Female Downhill
04: 00-06: 30: Hockey: Fourth of Men’s Final
05: 15-06: 40: Freestyle: Male Cross Ski
06: 00-09: 00: Curling: Female Round Robin
08: 30-11: 00: Hockey: Fourth of Men’s Final
09: 00-10: 30: Cross-Country Skiing: Team Sprint Men Qualification
09: 00-10: 30: Cross-Country Skiing: Team Sprint Women’s Qualifications
11: 00-12: 15: Cross-Country Skiing: Men’s Sprint Team
11: 00-12: 15: Cross-Country Skiing: Team Sprint Feminine
12: 00-15: 00: Curling: Male Round Robin
12: 00-15: 00: Skating Speed: Team Tracking
12: 00-15: 00: Skating Speed: Men’s Team Tracking
12: 40-14: 45: Bob: 3rd Descent – Bob to 2 Female
12: 40-14: 45: Bob: 4th Descent – Bob to 2 Female
13: 00-15: 30: Hockey: Fourth of Men’s Final
13: 00-15: 30: Hockey: Fourth of Men’s Final

Thursday 22 February

00: 30-03: 30: Curling: Male Tie Breaker
00: 30-03: 30: Curling: Female Tie Breaker
02: 00-03: 15: Alpine Skiing: 1st round – Men’s Slalom
03: 30-04: 40: Freestyle: Male Halfpipe
04: 00-05: 30: Snowboard: Giant Paralelic Slalom Qualification
04: 00-05: 30: Snowboard: Giant Paralelic Slalom Qualification Men
05: 15-06: 55: Alpine Skiing: 2nd round – Men’s Slalom
06: 00-09: 00: Curling: Women’s Semifinals
08: 30-09: 20: Nordic Combined: Team – LH
08: 30-11: 00: Hockey: Final Female Bronze
11: 00-13: 45: Short Track: Men’s 500m
11: 00-13: 45: Short Track: 1000m Women
11: 00-13: 45: Short Track: Men’s Relay
11: 20-12: 05: Nordic Combined: Team – 4x5km
12: 00-15: 00: Curling: Men’s Semifinals
12: 15-13: 45: Biathlon: Female 4x6km relay
13: 00-15: 30: Hockey: Women’s Final

Friday 23 February

01: 00-04: 00: Curling: Final Female Bronze
02: 00-06: 10: Figure Skating: Female – Free Skating
02: 00-03: 30: Snowboard: Female Big Air
03: 00-04: 15: Freestyle: Qualifying Women’s Ski Cross
03: 00-04: 30: Alpine Skiing: Alpine Female Combine – Downhill
05: 15-06: 40: Freestyle: Women’s Ski Cross
06: 00-07: 10: Alpine Skiing: Alpine Female Combine – Slalom
08: 30-11: 00: Hockey: Men’s Semifinal
11: 00-12: 55: Skating Speed: Men’s 1000m
12: 00-15: 00: Curling: Women’s Final
12: 15-13: 45: Biathlon: 4 × 7.5km Men’s relay
13: 00-15: 30: Hockey: Men’s Semifinal
Tuesday 20 February

01: 00-04: 00: Curling: Female Round Robin
02: 00-05: 35: Figure Skating: Dance – Free Dance
02: 30-03: 40: Freestyle: Female Halfpipe
04: 00-06: 30: Hockey: Men’s Qualification Playoff
05: 00-06: 40: Freestyle: Halfpipe Men Qualifiers
06: 00-09: 00: Curling: Male Round Robin
08: 30-11: 00: Hockey: Men’s Qualification Playoffs
11: 00-11: 50: Nordic Combined: LH jump
11: 00-13: 00: Short Track: 1000m Women’s Qualifications
11: 00-13: 00: Short Track: Men’s 500m Qualification
11: 00-13: 00: Short Track: Female Relay
12: 00-15: 00: Curling: Female Round Robin
12: 15-13: 45: Biathlon: Mixed relay (2x6km F + 2 × 7.5km M)
12: 50-14: 45: Bob: 1st Descent – Bob to 2 Female
12: 50-14: 45: Bob: 2nd Descent – Bob to 2 Female
13: 00-15: 30: Hockey: Men Qualification Playoffs
13: 00-15: 30: Hockey: Men Qualification Playoffs
13: 45-14: 30: Nordic Combined: 10km gundersen

Wednesday, February 21st

01: 00-04: 00: Curling: Male Round Robin
01: 30-04: 00: Snowboarding: Big Air Men Qualifiers
02: 00-06: 30: Figure Skating: Female – Short Program
03: 00-04: 15: Freestyle: Men’s Cross Ski Qualification
03: 00-05: 10: Alpine Skiing: Female Downhill
04: 00-06: 30: Hockey: Fourth of Men’s Final
05: 15-06: 40: Freestyle: Male Cross Ski
06: 00-09: 00: Curling: Female Round Robin
08: 30-11: 00: Hockey: Fourth of Men’s Final
09: 00-10: 30: Cross-Country Skiing: Team Sprint Men Qualification
09: 00-10: 30: Cross-Country Skiing: Team Sprint Women’s Qualifications
11: 00-12: 15: Cross-Country Skiing: Men’s Sprint Team
11: 00-12: 15: Cross-Country Skiing: Team Sprint Feminine
12: 00-15: 00: Curling: Male Round Robin
12: 00-15: 00: Skating Speed: Team Tracking
12: 00-15: 00: Skating Speed: Men’s Team Tracking
12: 40-14: 45: Bob: 3rd Descent – Bob to 2 Female
12: 40-14: 45: Bob: 4th Descent – Bob to 2 Female
13: 00-15: 30: Hockey: Fourth of Men’s Final
13: 00-15: 30: Hockey: Fourth of Men’s Final

Thursday 22 February

00: 30-03: 30: Curling: Male Tie Breaker
00: 30-03: 30: Curling: Female Tie Breaker
02: 00-03: 15: Alpine Skiing: 1st round – Men’s Slalom
03: 30-04: 40: Freestyle: Male Halfpipe
04: 00-05: 30: Snowboard: Giant Paralelic Slalom Qualification
04: 00-05: 30: Snowboard: Giant Paralelic Slalom Qualification Men
05: 15-06: 55: Alpine Skiing: 2nd round – Men’s Slalom
06: 00-09: 00: Curling: Women’s Semifinals
08: 30-09: 20: Nordic Combined: Team – LH
08: 30-11: 00: Hockey: Final Female Bronze
11: 00-13: 45: Short Track: Men’s 500m
11: 00-13: 45: Short Track: 1000m Women
11: 00-13: 45: Short Track: Men’s Relay
11: 20-12: 05: Nordic Combined: Team – 4x5km
12: 00-15: 00: Curling: Men’s Semifinals
12: 15-13: 45: Biathlon: Female 4x6km relay
13: 00-15: 30: Hockey: Women’s Final

Friday 23 February

01: 00-04: 00: Curling: Final Female Bronze
02: 00-06: 10: Figure Skating: Female – Free Skating
02: 00-03: 30: Snowboard: Female Big Air
03: 00-04: 15: Freestyle: Qualifying Women’s Ski Cross
03: 00-04: 30: Alpine Skiing: Alpine Female Combine – Downhill
05: 15-06: 40: Freestyle: Women’s Ski Cross
06: 00-07: 10: Alpine Skiing: Alpine Female Combine – Slalom
08: 30-11: 00: Hockey: Men’s Semifinal
11: 00-12: 55: Skating Speed: Men’s 1000m
12: 00-15: 00: Curling: Women’s Final
12: 15-13: 45: Biathlon: 4 × 7.5km Men’s relay
13: 00-15: 30: Hockey: Men’s Semifinal

Saturday 24 February

01: 00-04: 00: Curling: Final Bronze Male
01: 30-04: 00: Bob: 1st descent – Bob to 4 Male
01: 30-04: 00: Bob: 2nd descent – Bob to 4 Male
02: 00-03: 30: Snowboard: Male Big Air
03: 00-05: 00: Alpine Skiing: Team Event
04: 00-06: 15: Snowboard: Female Parallel Giant Slalom
04: 00-06: 15: Snowboard: Male Parallel Giant Slalom
07: 15-09: 15: Cross Country Skiing: 50km TC Male
12: 00-15: 00: Skating Speed: Mass Start Female
12: 00-15: 00: Skating Speed: Mass Start Male
12: 00-15: 00: Curling: Male Final
13: 00-15: 30: Hockey: Final Bronze Male

Sunday 25 February

01: 30-04: 00: Figure Skating: Gala Exhibition
01: 30-04: 00: Bob: 3rd descent – Bob to 4 Male
01: 30-04: 00: Bob: 4th descent – Bob to 4 Male
05: 30-08: 30: Cross Country Skiing: 30km TC Female
07: 00-09: 30: Hockey: Men’s Final
12: 00-14: 30: Closing Ceremony